Свещичките върху тортата не са единственото нещо, което трябва да броите, докато стареете. Щом достигнете четиридесетте, може би е добра идея да започнете да обръщате повече внимание на метаболизма, мускулната маса, хормоните, настроението и теглото си. Четиридесет е възрастта, след която е по-вероятно да имате здравословни проблеми.
Сара Миркин, лицензиран диетолог, споделя своя списък от анти-ейджинг храни.
1.
Ленено семе: отличен източник на полезни за мозъка и сърцето омега-3-мастни киселини, както и на фибри за добро
чревно здраве.
2. Сьомга: богата на омега-3 и чист протеин. Освен това кара кожата ви да сияе.
3. Авокадо: благодарение на значителното съдържание на калий, както и мастни киселини, поддържа кожата мека, косата красива, а артериалното налягане – ниско.
4.
Сурови ядки: те са богати на фибри, полезни мазнини и протеини, което ги превръща в засищаща и чудесна храна при диети за отслабване. Твърди се, че намаляват риска от
диабет, сърдечни и други хронични болести.
5. Кресон: според Миркин, кресонът е пълен с вода, витамин Ц и А, и антиоксиданти, които помагат срещу преждевременното стареене на кожата.
6. Кисело зеле: знаем, че киселото зеле действа като пробиотик, подобрява имунитета, настроението, нарушената функция на стомашно-чревния тракт и кожата.
7.
Черен шоколад: той е богат на флавоноидини, които защитават сърцето, намаляват риска от диабет и понижават
кръвното налягане.
8. Листни зеленчуци: спанакът и кейлът съдържат витамин К, фолати, калций и бета-каротен, които помагат за запазване на когнитивните мозъчни функции.
9. Берита: боровинки, малини, ягоди… не само че освежават ястията ни, но съдържат фибри, антиоксиданти и фитохимикали за добро здраве.
10.
Чесън: за жените над четирийсет чесънът е невероятно средство за засилване на цялостното благополучие. Според проучванията, чесънът може да намали костната загуба (
остеопороза) като увеличава нивата на естрогена.
11. Едамаме: половин чаша съдържа 9 гр. протеин и по-малко от 100 калории, но пък за сметка на това снабдява с фолат, витамин А и Ц, калий.
12. Кисело мляко: отличен източник на калций, протеин и полезни за червата бактерии.
13. Зехтин Екстра Върджин: част от средиземноморската диета, зехтинът съдържа анти-ейджинг и противовъзпалителни съставки за по-дълъг живот и оптимално здраве.
14. Яйца: източник на полезен за костите витамин Д, за мозъка – холин, за мускулите – протеини. Миркин препоръчва един жълтък с три белтъка за засищаща и диетична закуска.
15. Чиа: семената съдържат фибри, омега-3, магнезий, растителен протеин. Тъй като тези малки семена абсорбират добре вода, консумирането им може да доведе до по-дълго чувство за ситост.
16. Лук: богат на защитни антиоксиданти и калий за стабилно кръвно налягане.
17.
Моркови: в допълнение към калия, фибрите и витамин К, морковите съдържат бета-каротен, който е отговорен за техният наситен оранжев цвят. Този пигмент се превръща във витамин А, който е имуностимулатор и полезен за
очите.
18. Броколи: фибри, антиоксиданти, фитонутриенти, витамини А, Б6, Ц – все съставки, които ни пазят от рак, диабет, сърдечни болести, Алцхаймер и други свързани с възрастта състояния.
19. Пилешко месо: в количество колкото длан се съдържат 25 гр. протеин и почти никакви мазнини и калории.
20. Чушки: в тях има повече витамин Ц отколкото в портокалите, подсилват имунитета и производството на колаген, и най-хубавото е, че това се отнася за всички цветове.
21. Боб: бобът е пълен със засищащи фибри, наред с фолати и желязо.
22. Киноа: в една чаша киноа има 8 гр. растителен протеин в комбинация с полезни за червата фибри.
23.
Босилек: Миркин казва, че тази подправка е богата на полифеноли, които действат срещу хроничната болка при артрит, както и са полезни за доброто функциониране на
черния дроб, сърцето и мозъка.
24.
Корен от джинджифил: една чаена лъжица джиндифил седмично може да подобри състоянието на артериите, според Миркин. Дори и под формата на хранителни добавки джинджифилът помага за превенция на диабет, облекчава менструална и мускулна
болка, ефективен е срещу гадене и други храносмилателни проблеми, дължащи се на разстроен стомах.
25. Сладки картофи: в тях има фибри, магнезий, калий, витамин Ц и А.
26. Домати: доматът е нещо като суперзвезда сред храните. Червените домати особено са богати на ликопен, който намалява риска от хронични болести. Съдържат още цинк, витамин Ц, калий и са с много ниска калорийност.
28. Риган: в него има антиоксиданти, които, както многократно казахме, се борят срещу свободните радикали и намаляват възпалението в тялото.
29.
Цитруси: лимони, лайм, портокали и другите цитруси са богати на антиоксиданти, фибри, витамин Ц и други нутриенти, подобряващи мозъчната функция, отслабването, работата на сърцето и състоянието на
кожата.