Имунитетът е способността на организма да се справя сам със заболяването. До голяма степен той зависи от самия индивид, както и от начина му на живот. Старайте се да спазвате хранителна диета, осигуряваща ежедневен прием на:
- продукти от растителен произход, съдържащи витамин С (лимони, портокали, нар, киви, черна боровинка, касис, чушки, шипка);
- продукти, съдържащи витамин D, А и Е (мляко, яйца, риба);
- кисело мляко - То възстановява така наречените CD4 Т-клетки, като стимулира имунния отговор, което е и първата защита срещу заболявания;
- храни, съдържащи фитонциди (чесън, лук, евкалипт). Това са натурални антисептици, които убиват вредните микроорганизми;
- пчелни продукти (мед, прополис, пчелно млечице).
Спортувайте и закалявайте тялото си. Взимането на студен душ е форма на стрес, на който организмът реагира с изработването на голям брой антитела. Те действат до 48 часа. Препоръчително е всяка сутрин да се взема душ с постепенно понижаване на температурата на водата от 30 до 15 градуса.
Редовно проветрявайте офиса и дома си. Използвайте устройства за насищане на въздуха с отрицателни йони.
Създавайте си положителни емоции. Осигурете си 8 часа здрав сън. Усмихвайте се. Това води до отделяне на ендорфини, които имат имуностимулиращо действие.
Можете да добавите към диетата си хранителни добавки като ехинацея и котешки нокът, а също и витамини, които са с доказан положителен ефект върху имунитета.
Препоръчваме ви употреба на Шуслерова сол N3.. Тази сол често се нарича солта за първа помощ на организма и може да се използва самостоятелно или в комбинация. При грип се препоръчва съвместна употреба с Инфлуцид. Ехинацеята е добър имуностимулатор и има противовъзпалителни и регенеративни свойства. Билката има способността да пречиства кръвта и лимфната система. Ехинацеята потиска развитието на стафилококи, стрептококи, вируси. Прилага се успешно за лечение на рани, херпеси, възпаления, изгаряния, уринарни и респираторни инфекции. Известно е, че успокоява болки в гърлото, кашлица, главоболие. Лечение с ехинацея дава добри резултати и при вагинит, синузит, уртикария и обрив, възпаление на венците, грип, отит, цистит, язви на стомаха.
Как се прилага ехинацеята за лечение?
• Сок от ехинацея се добива чрез намачкване на пресни цветове от билката.
• Тинктура. Цветовете на растението се изстискват и полученият сок се залива с 300 мл. алкохол (ракия например) и се оставя да престои така 15-20 дена на прохладно място, след което се прецежда. Около 20-30 капки от тинктурата се разтварят в чаша вода и се пият за подсилване на имунната система всеки ден по три пъти. Правете курс от две седмици, една седмица почивка, отново две седмици и т.н. Водният разтвор от няколко капки тинктура може да се използва и за промивки при вагинит. Тинктурата от ехинацея има благоприятно лечебно действие и при рани, абсцеси и кожни възпаления (налагайте болното място с напоен с тинктура памучен тампон).
• Чай от ехинацея се приготвя като се запари една супена лъжица изсушени цветове на билката в 500 мл вряща вода. Профилактично може да пиете всеки ден по 3 пъти преди хранене 100 мл чай в продължение на 10 дена, после правите почивка от 5 дена. Повтаряте още 2 пъти. Гаргарата с чай от ехинацея се препоръчва при болки в гърлото.
• Мехлем с ехинацея може да си направите като разтопите пакетче масло и добавите към него сок от растението. Мехлемът с ехинацея има антимикотични, антибактериални, регенеративни свойства (ускорява зарастването на рани) и е изключително ефикасен при изгаряния.
Важно: Да не се употребява от хора, болни от туберкулоза, множествена склероза, левкемия, алергии или по време на бременност. Да не се пие билката повече от 10 дена без прекъсване.