10 съвета как да подобрите състоянието на своите коса, кожа и нокти
1.
Хранете се правилно.
Съществува силна зависимост между това какво ядете и хроничните кожни състояния. Съвременната диета е пълна със захари, млечни продукти, рафинирани масла и въглехидрати, които съдържат токсини и водят до възпаление. Именно за тези храни се твърди, че се свързват с повишена честота на
акне.
2.
Лекувайте се.
Чревните инфекции играят огромна роля в това как изглеждате. Прекомерният растеж на гъбички може да стои в основата на вашата екзема, пърхот, гъбични инфекции и дружи кожни състояния. Едно проучване показва, че 46% от пациентите с розаецеа са позитивни за бактериален свръхрастеж в тънкото черво.
3.
Пийте вода.
Всички клетки в тялото, включително кожните, са съставени от вода и затова изискват достатъчно хидратация, за да работят правилно. Без вода кожата става
суха, сбръчкана и люспеща се.
4. Детоксикирайте се.
Основните пречистващи органи са черният дроб, бъбреците и белите дробове. Когато се претоварят, токсините започват да избиват през кожата като друг начин за елиминирането им от тялото. Това може да предизвика всякакви кожни проблеми. В допълнение към приема на достатъчно количество вода, съществуват и други начини за
детоксикация, например консумация на пречистващи храни като броколи, грейпфрут, спанак, артишок и други, както и прием на хранителни добавки.
5. Обявете война на свободните радикали.
Твърде много от тях на фона на недостатъчно
антиоксиданти води до увреда на ДНК и оксидативен стрес, което се проявява в бръчки, сухота, безжизнена кожа, посивяване на косата и други белези на стареене. Основните антиоксиданти са витамините А, Ц и Е.
6. Запасете се с цинк и биотин.
Цинкът е важен микронутриент, който помага за формирането на колагена и производството на еластин, водейки до намаляване на бръчките и кожа с по-млад и блестящ вид.
Биотинът пък е от групата на витамин Б, който засилва косата и ноктите. Естествени източници са черният дроб, авокадото, дивата сьомга и карфиолът. Ниските нива на биотин водят до изтъняване на косата и чупливи нокти.
7. Взимайте пробиотици.
Както споменахме, чревното здраве и здравето на кожата са свързани, затова
пробиотиците могат да са полезни и за добрия вид на кожата ви. Чрез възстановяване на чревния дисбаланс пробиотиците подобряват множество кожни състояния като акне, екзема, псориазис.
8. Пазете се от УВ-лъчите.
Защитата на кожата от външна увреда е не по-малко важна от вътрешната грижа. Всеизвестно е, че УВ-лъчите предизвикват фотостареене и повишават риска от рак на кожата. УВ-лъчите могат да направят ноктите чупливи, косата тънка и без блясък.
9. Избирайте нетоксични продукти за тяло.
Всичко, което слагате върху кожата си – лосиони, дезодоранти, козметика и т.н, би могло да съдържа десетки химически съставки, които водят до кожно раздразнение или възпаление. Някои от тези вещества, за които да внимавате са: фталати, парабени, триклосан, формладехид-освобождаващи консерванти, натриев лаурил сулфат, пропилен гликол, силоксани, вазелин.
10. Приемайте хранителни добавки за красива коса, кожа и нокти.
Тези добавки съдържат различни вещества като колаген, омега-3, мултивитамини, детоксикиращ глутатион и др.