На всички ни се е случвало да преядем и после да съжаляваме. Резенче шоколадова торта, което се превръща в 3 парчета. Картофен чипс в 12 вечерта. Защо не?
Често използваме социалните събирания като повод да се отдадем на неконтролирано ядене. След това изпитваме срам, вина,
подуване и какво ли още не. Следващите няколко дни се наказваме с тежка
диета и физически упражнения.
Докато отново не прекалим. Спокойно, все пак сме хора и е съвсем човешко понякога да изпуснем контрола върху ситуацията.
Има ли начин да избегнем това неконтролирано поведение, без да се лишаваме напълно от любимите си неща? Да можем да се почерпим с един-два от любимите ни бонбони, без това да доведе до изяждане на цялата кутия?
Храна за мозъка - как да го накарате да мисли по-добре
Да, можем. Всичко, което трябва да променим, е начинът си на мислене. Начинът на мислене е вашата перспектива, начинът, по който гледате на средата около вас, как избирате да възприемате света. Начинът ви на мислене засяга и храната ви, и физическата ви форма и определя дългосрочния ви успех.
Промяната на начина на мислене мината през две прости стъпки.
Стъпка 1: Консумирайте храни, които ви карат да се чувствате добре.
Звучи като клише, но е напълно вярно. Трябва да консумирате храни, които ви карат да се чувствате добре по време на храненето и в часовете след това. Храната трябва да носи удоволствие. Здравословната храна може да бъде едновременно хранителна и вкусна, а дори и храната да не е особено хранителна, все пак би могла да бъде неутрална – тоест да не води до възпаление на червата, ставите ви или до наддаване на тегло. Има няколко въпроса, които можете да си зададете, за да определите дали дадена храна отговаря на критериите:
- Тази храна отговаря ли на целите, които имам за тялото си? (ако да, яжте!)
- Ако не, ще се чувствам ли виновно след това? (ако не, яжте!)
- Макар тази храна да не отговаря на целите ми, ще ми помогне ли по някакъв начин? (ако не, не я яжте!)
Кейл - супер храна и супер зеленчук
Схващате идеята. Преди да се отдадете на ядене, натиснете пауза и се проконтролирайте.
Стъпка 2: Използвайте правилото на първата хапка.
Първата хапка от невероятно вкусното шоколадово суфле с течен център ви кара да изстенете от удоволствие, нали? Храна е, любов е, рай е! Но всяка хапка ли е толкова вкусна колкото първата? Продължавате да ядете, защото наистина е толкова вкусно или просто защото има още в чинията?
Спирайки за малко, за да прецените дали наистина се наслаждавате на храната или просто продължавате да ядете, ще се уверите, че винаги ядете, защото в действителност искате. Постепенно ще осъзнаете, че не е нужно да изядете цялата чиния или да изпиете цялата бутилка.
Контролирането на храненето е много лесно. Просто изисква малко съзнателност и внимание от наша страна.