Слънцезащитни продукти до -37% през април
contacts
afya
Марки
Категории
Продукти Разширено
Лоялен клиент
0
cart 0 000лв.

Когато диарията те застигне по пътя към плажа (или по всяко друго време)

Когато диарията те застигне по пътя към плажа (или по всяко друго време)

Няма и ден, откакто се наслаждаваш на дългочаканата си почивка, а ето че диарията те застига по пътя към плажа и заплашва да провали прекрасните ти планове. Чак сега осъзнаваш, че онази храна снощи вероятно не беше най-правилният избор или пък проклинаш летния вирус, който всяка година сякаш дебне кога ще тръгнеш на почивка, за да те събори точно в този момент?

Острият гастроентерит е много често състояние, проявяващо се обикновено с гадене, диария, коремна болка. В повечето случаи се причинява от вируси като симптомите продължават от 2 до 8 дни. Понякога тези симптоми се срещат при хранително отравяне, а понякога причината за тях остава неясна.

Независимо от причината, разстроеният стомашно-чревен тракт е повод за разстройване и на настроението във всеки един случай.

Какво трябва да направиш, за да прекратиш престоя в тоалетната възможно най-бързо и да се върнеш към приятните занимания?

Да обърнеш внимание на храната си.

При разстройство се нуждаем от лесни за смилане храни, които са нежни към стомаха, доставят достатъчно вещества на тялото и не влошават симптомите ни. Кои са тези храни обаче?

Чувал ли си за диетата BRAT? Това съкращение идва от английски – bananas, rice, applesauce, toast – или банани, ориз, ябълково пюре, препечен хляб. Тази диета е натурален метод за повлияване на разстройството при възрастни.

Храните в BRAT диетата помагат за втвърдяване на изпражненията. Освен това помагат и при повръщане, тъй като имат лек аромат, който е малко вероятно да предизвика гадене. Бананите са особено полезни поради съдържащия се в тях калий, от който губим не малко при тези засилени движения на червата.

Тези храни обаче са твърде ограничени откъм съдържание на хранителни вещества и може да не осигурят всички необходими за тялото ни такива, затова обикновено не се препоръчват за малки деца. Възрастните пък трябва да спазват BRAT хранене само за ограничен период от време, като постепенно, с подобряване на симптомите, добавят към диетата си други храни.

Какви храни могат да бъдат добавени веднъж щом най-лошото отмине?

Тогава възрастните могат да започнат прием на меки, лесно смилаеми храни. Те включват: печени пилешки гърди без кожа, печен картоф, пилешка супа с крутони, чисти зърнени храни. 

Деца без повръщане могат да продължат нормалното си хранене. Ако детето повръща или диарията се влошава, задължително потърсете консултация с лекар.

При диария подходящи ли са ферментиралите храни?

Тези храни са естествен източник на пробиотици – добри бактерии, които бързо могат да възстановят загубите на подобни, настъпващи вследствие на диарията. Възстановяването на баланса подобрява функцията на червата. Кои са тези храни? Кисело зеле, котидж сирене, зелени маслини. Тук влизат някои и доскоро непознати за българската кухня съставки – мисо (солена японска подправка, получена при ферментация на соя със сол и плесенна гъба), комбуча (чаена гъба), темпе (соев продукт) и, разбира се, любимото ни напоследък ким-чи (люто китайско зеле), което обаче съдържа подправки, които могат допълнително да раздразнят червата ни, така че май по-добре без него.

Млечните продукти по принцип се избягват при диария, но има и изключения. Това са киселите млека, които съдържат пробиотични бактерии и са изключително полезни в случая.

От кои храни да се пазим, когато нещата в корема ни не са в топ форма?

Това са най-вече храните, които причиняват газове. Сещаш ли се кои са те? Стомахът ти със сигурност ги познава.

– Пържени и мазни храни.
– Храни с високо съдържание на фибри като кафяв ориз, овесени ядки и трици, пълнозърнести храни.
– Газирани напитки.
– Броколи, прясно зеле и карфиол.
– Боб, царевица.
– Боровинки и малини.
– Храни, подсладени със сорбитол.

Разбрахме за храните, но какво да правим с напитките?

Един от основните проблеми при диария е дехидратацията. Кашавите изпражнения могат да изчерпят запасите от вода и електролити на тялото ти, както и от минерали като натрий, калий, калций, магнезий. Това затруднява тялото да функционира нормално, което може да доведе до сериозни усложнения – особено при малки деца.

При лека до умерено тежка диария изгубените течности и електролити трябва да бъдат заместени чрез прием на течности. Възрастните могат да пият вода, натурални сокове или чисти бульони. На пазара се предлагат много напитки, които съдържат електролити, но за съжаление, в доста от тях има изкуствени оцветители и подсладители. Ако не обичаш да натоварваш тялото си с изкуствени добавки, можеш да пробваш да си направиш хидратираща напитка само със сол, вода и захар.

Има и други напитки, които се използват като домашни лекове при диария.

Например, оризова вода.

Тя по-често се препоръчва при бебета, но може да помага и на възрастни.

Как да си направим оризова вода?

Смесете 1-2 чаши вода с ½ чаша бял или кафяв ориз. Варете около 10 минути или докато водата не стане мътна. Прецедете, като запазите водата, и я оставете да изстине. Оризовата вода може да бъде приемана 2-3 пъти дневно по 1 чаша.

Следните билкови чайове също могат да бъдат полезни.

Чай от лайка. Лайката може да помогне за облекчаване на разстроен стомах, когато се комбинира с билки като анасон.

Зелен чай – проучванията показват, че може да намали честотата на диарийни епизоди при хора на химиотерапия.

Лимонена трева. Някои по-стари проучвани показват, че стеблата и листата от лимонена трева могат да помогнат при диария, когато са сварени на чай.

Кои напитки трябва да избягваш при диария?

Това обикновено е по-неприятната част, защото те винаги са предпочитаните питиета: кафе, напитки с кофеин, сок от сливи, подсладени напитки, газирани напитки, алкохол. Ако имате непоносимост към лактоза, е добре да избягвате и млечни напитки.




Прочети още
Стани част от нашия свят
Абонирай се и открий света на Аfya-pharmacy и неговите специални предложения
debit debit debit debit
debit Безплатна доставка за поръчки
над 58 лв. до 2 кг