Възползвайте се от бонус точките си до 31.01.2025
contacts
afya
Марки
Категории
Продукти Разширено
Лоялен клиент
0

Страхувате ли се, че паметта започва да ви изневерява?

Страхувате ли се, че паметта започва да ви изневерява?
На всеки му се е случвало да си забрави ключовете или телефона. Или пък да се пита – изключих ли котлона?! Когато сме млади, не обръщаме внимание на факта, че често забравяме. Отдаваме го на това, че сме разсеяни, че сме претоварени със задачи, че сме преуморени и стресирани. След определена възраст, обаче, започваме да се притесняваме какво ли означава това...

Храни, които водят до отслабване на паметта

Проучванията показват, че с напредването на възрастта, изпитваме физиологични промени, причиняващи проблеми в мозъчните функции, които винаги сте приемали за даденост. Оказва се, че вече ни е необходимо все повече време, за да научим или да си припомним дадена информация.

И вие ли усещате, че не сте толкова бързи, колкото преди. Често хората бъркат това забавяне на умствените процеси с истинската загуба на паметта. В повечето случаи, ако си дадете време, ще се сетите за това, което се опитвате да си спомните. Така че, макар да е вярно, че определени мозъчни промени са неизбежни, когато става въпрос за стареене, основните проблеми с паметта не са един от тях.

Ето защо е важно да се знае каква е разликата между нормалното забравяне, свързано с възрастта, и симптомите, които могат да показват развиващ се когнитивен проблем. За повечето хора случайните пропуски в паметта са нормална част от процеса на стареене, а не предупредителен знак за сериозно психическо влошаване или поява на деменция.

Ако често ви се случват някои от следните ситуации, няма за какво да се безпокоите - тези пропуски в паметта са нормални при възрастните хора и обикновено не се считат за предупредителни признаци на деменция:

• Понякога забравяте къде сте оставили неща, които редовно използвате, като очила, ключове и др.
• Забравяте на имената на познати или се обръщате към внука си с името на сина ви.
• Забравяте някоя среща или влизате в стаята и забравяте защо сте отишли там.
• Лесно се разсейвате или имате проблеми със запомнянето на току-що прочетеното.
• Не можете да се сетите за нещо и изпадате в ситуацията, в която казваме "На върха на езика ми е..."

Разликата между нормалните пропуски в паметта и деменцията е че нормалните моменти, когато паметта ни изневерява, не се отразяват толкова върху ежедневната ни производителност и способността да правите това, което искате. Деменцията, от друга страна, е белязана от постоянен, деактивиращ спад на две или повече интелектуални способности като памет, език, преценка и абстрактно мислене.

Ако пропуските в паметта, обаче, станат достатъчно чести или достатъчно забележими, за да притеснят вас или член на семейството ви, по-добре се консултирайте с лекар специалист. След задълбочен физически преглед, той ще прецени какво да предприемете – дори и да нямате всички симптоми на деменция, възможно е да изберете някаква терапия, като превантивна мярка, за да не се задълбочи проблема.

Важно е да запомните, че загубата на памет не означава непременно, че имате деменция. Има много други причини, поради които може да имате когнитивни проблеми, включително стрес, депресия и дори недостиг на витамини. Ето защо е важно да отидете на лекар и ако се окаже, че имате проблеми, ще получите официална диагноза и съответното лечение. Понякога дори това, което изглежда като значителна загуба на памет, може да бъде причинено от лечими състояния и обратими външни фактори.

Депресията може да имитира признаците на загуба на паметта, възможно е да усетите липса на концентрация, да не можете да се организирате, да забравяте разни неща. Депресията е често срещан проблем при възрастните хора - особено ако сте по-малко социални и активни от преди или наскоро сте преживели големи промени в живота (пенсиониране, сериозна медицинска диагноза, загуба на любим човек, премествайки се в друг дом).

Недостигът на витамин В12 може да причини трайно увреждане на мозъка. Възрастните хора усвояват по-бавно хранителните вещества, което може да затрудни усвояването на B12. Ако пушите или пиете, също може да сте изложени на по-голям риск.

Розмаринът подобрява паметта и мозъчните способности

Проблемите с щитовидната жлеза оказват влияние на метаболизма. Ако метаболизмът ви е твърде бърз, може да се почувствате объркани, а ако е твърде бавен, можете да се почувствате муден и депресиран. Проблемите с щитовидната жлеза могат да причинят проблеми с паметта като забравяне и затруднена концентрация.

Дехидратацията при възрастните хора може да причини объркване, сънливост, загуба на паметта и други симптоми, които приличат на деменция. Особено, ако приемате диуретици, лаксативи или страдате от диабет, висока кръвна захар или диария, старайте се да приемате достатъчно количество течности, за да избегнете дехидратация.

Възможно е пропуските в паметта да възникнат като страничен ефект при прием на някои лекарства. Обикновено това се наблюдава при възрастните хора, тъй като те усвояват лекарствата по-бавно. Най-често лекарствата, които влияят на паметта и мозъчната функция, включват хапчета за сън, антихистамини, лекарства за кръвно налягане и артрит, мускулни релаксанти, антихолинергични лекарства за уринарна инконтиненция и стомашно-чревен дискомфорт, антидепресанти, лекарства против тревожност и болкоуспокояващи.

Ако искате да компенсирате пропуските в паметта, запомнете - всички практики, които допринасят за здравословното стареене и физическата жизненост, допринасят също за здравата памет. Така че, колкото по-рано предприемете стъпки за предотвратяване на когнитивния спад, толкова по-бързо ще подобрите и всички други аспекти от живота си.




Прочети още
Стани част от нашия свят
Абонирай се и открий света на Аfya-pharmacy и неговите специални предложения
debit Възползвайте се от нашата система за онлайн разплащания
като плащате с дебитна или кредитна карта
debit Доставките на поръчките се извършват чрез
куриерските услуги на Спиди АД