Макар и в медицината да няма понятие като „срамна болест“, много от
страдащите от хемороиди чувстват именно срам, поради което се забавят в търсенето на помощ. А ненавременното лечение може да доведе до сериозни усложнения.
Хемороидите са разраствания на кръвоносни съдове вътре и около ануса. Предпоставки за възникването им са продължително седене, консумация на люта храна или алкохол,
запек и силно напъване при изхождане.
Разрастването на тези съдове се дължи на задържана в тях кръв. Трудното им изпразване, в съчетание с допълнително замърсяване на зоната, създава условия за редица усложнения – тромбоза, придружена със силни болки и затруднено изхождане, възпаление и кървене.
Симптомите им включват ясна тъмна кръв след изхождане, сърбеж в зоната на ануса, тежест, пълнота и чувството за незавършено изхождане след ходене до тоалетната. Слуз по бельото или върху тоалетна хартия след избърсване, формиране на бучки около ануса и болка са други симптоми, които сочат към вероятната диагноза.
Влюбени с Афиа в здравето и в живота - бр. май 2024 г.
Диагностиката е проста и дори само един преглед е достатъчен да постави диагнозата. Специализирани методи, като ректоскопия, видео-колоноскопско изследване и компютърна томография, влизат в съображение за отхвърляне на други вероятни източници на оплакванията.
Лечението на неусложнената хемороидална болест е свързано основно с преодоляване на констипацията и установяване на леко и лесно ходене по голяма нужда, без напъни и без продължително седене на тоалетната след изхождане.
Приемът на голямо количество вода и храни богати на фибри е полезен за регулирането на дефекацията и мекото ѝ и редовно осъществяване. Препоръчва се
измиване с хладка вода вместо бърсане след ходене по голяма нужда, както и седящи
бани със смрадлика за преодоляването на сърбежа и възпалението.
Преустановява се приема на
люти и мазни храни, както и консумацията на алкохол. Лекарства като мехлеми с обезболяващ ефект и венотоници като
Диосмин помагат много при лечението.
Движението, спортът и избягване на продължително седене са много важни за благоприятното разрешаване на проблема. Важно е да не се забравя, че въпреки широко достъпните методи и медикаменти,
не е препоръчително да прибягвате до самолечение. Винаги търсете хирургична помощ, защото само специалист може да отдиференцира сигурно заболяването и да избере подходящо за конкретния пациент лечение.
Макар и в начална фаза да се подават добре на консервативно лечение, за по усложнените случаи, хирургичната намеса си остава единственото надеждно лечение.
Други методи за лечение са:
- лигиране с ластик - лента се поставя около хемороидалните възли, за да ги накара да склерозират и отпаднат сами;
- клеротерапия, при която се инжектира течност в хемороида, за да ги накара да се свият;
- електротерапия, при която се прилага слаб електрически ток;
- инфрачервена коагулация също влиза в съображение, като при нея инфрачервена светлина се използва за прекъсване на кръвоснабдяването на хемороида.
В кабинета на хирурга: след премахване на жлъчния мехур
Ако тези методи не проработят, се прибягва до операция. При нея се извършва хемороидектомия – възлите се изрязват и лигавицата се зашива. Друг оперативен подход е лигирането на хемороидална артерия с помощта на специална ултразвукова апаратура.
Благодарение на съвременната техника процедурата е бърза, безопасна и безболезнена, с нисък процент на усложнения и добър дълготраен ефект. След операция се препоръчва режим на хранене, редовно движение и добра хигиена.
Д-р Венцислав Крушарски
за консултации с д-р Крушарски тел. 0887 386 680