Контрацепцията е предпазване от нежелана бременност, която се осъществява с помощта на различни методи. Ето кои са най-честите методи за контрацепция:
-
Противозачатъчни пластири . Това са лепенки, които са залепват за кожата и ви предпазват от забременяване като отделят хормони.
-
Таблетки за контрацепция. Съществуват няколко вида такива таблетки с различно съдържание на хормони в тях. Те се приемат всеки ден по едно и също време, независимо дали имате полов контакт или не.
-
Контрацептивни инжекции. Съдържат хормони, които спират тялото ви да отделя яйцеклетки и сгъстяват секрета на влагалището. Инжекцията се поставя веднъж месечно или веднъж на три месеца.
-
Мъжки презерватив. Това е един от най-популярните методи за контрацепция, който е едновременно лесен и евтин, и предпазва не само от непланирана бременност, но и от полово предавани болести.
-
Диафрагма. Тя прилича на малка шапка, която блокира пътя на сперматозоидите към матката. Поставя се във влагалището.
-
Контрацептивен пръстен. Това е чист и гъвкав пръстен от полиетилен винил ацетат, който веднъж поставен във влагалището, бавно отделя хормони, които спират отделянето на яйцеклетки от яйчниците.
-
Женски презерватив. Работи на принципа на мъжкия презерватив, но се поставя във влагалището на жената.
-
Контрацептивни гъби. Поставя се във влагалището и отделя вещества, които ви предпазват от непланирана бременност до 24 часа.
-
Цервикална шапка. Макар и наречена „шапка“, това е по-скоро запушалка, която се пъха във влагалището, докато не покрие маточната шийка, така че нито един сперматозоид да не може да проникне в матката.
-
Спермицидите са всякакви пасти, гелове, пияни и други, които се нанасят във влагалището и създават среда, която затруднява придвижването на сперматозоидите. Твърди се, че самостоятелно не са достатъчно ефективни, но пък са подходящи за употреба в комбинация с диафрагми, кондоми и цервикални шапки.
-
Контрацептивни импланти. Това са устройства с размера на клечка кибрит, които се имплантират под кожата на мишницата и непрекъснато отделят хормони в малки дози, които пречат на яйчниците да отделят яйцеклетки.
-
Вътрематочни спирали. Те се поставят в матката и отделят медни йони, които обездвижват сперматозоидите и им пречат да се придвижват в матката, както и не позволяват имплантация в случай на оплодена яйцеклетка. Спиралите обаче не пречат на отделянето на яйцеклетки от яйчниците.
- И най-сигурният начин - хората, които са сигурни, че никога не желаят да се възпроизведат, могат да се подложат на о
перативна стерилизация.
Контрацепцията може да бъде планирана и спешна.
Спешната контрацепция предотвратява бременност след незащитен сексуален контакт или неуспешна контрацепция. Най-ефективна е когато се използва възможно най-скоро след незащитен секс. Хапчето за спешна контрацепция е наричано още „таблетка за следващата сутрин“, тъй като е най-добре приемът му да бъде възможно най-скоро след необезопасен секс ...още....