Добрият сън е едно от най-важните условия за оптимално
здраве. Уви, в наши дни хората спят доста по-малко отколкото в миналото.
Качеството на съня също е занижено, а знаем, че лошият сън е свързан със сърдечни болести,
диабет тип 2, депресия и затлъстяване.
Употребата на изкуствена светлина и електронни устройства допринася за проблемите със съня. Тези устройства излъчват синя светлина, която „залъгва“ мозъка, че е ден.
5 лесни трика за по-добър сън
Много проучвания показват, че
синята светлина вечер нарушава естествения цикъл сън-бодърстване на мозъка, който е жизнено важен за оптималното ни здраве.
Нашето тяло притежава вътрешен часовник – 24-часов биологичен цикъл, който повлиява множество вътрешни функции, включително дали е време за тялото да бъде будно или да спи. Този часовник получава стимули от външната среда – дневна светлина и тъмнина, по които се ориентира.
Синята светлина, която е част от слънчевата и бялата светлина, също е стимул за вътрешния ни часовник. Излагането на
синя светлина през деня ни помага да останем будни и подобрява настроението и работата ни. Терапевтични устройства, излъчващи
синя светлина, се използват за лечение на
депресия, както и за намаляване на
умората и подобряване на настроението и работоспособността при офис работници.
Въпреки това, електронните устройства като компютърните екрани произвеждат голямо количество синя светлина, която може да разстрои вътрешния ви часовник, ако сте изложени на нея вечер.
Щом започне да се стъмва, епифизата произвежда мелатонин, който подсказва на тялото, че е уморено и му е време да спи. Синята светлина, независимо дали от слънцето или от лаптопа, блокира производството на мелатонин и съответно намалява както качеството, така и количеството на съня.
Проучванията свързват потиснатата вечерна секреция на мелатонин с различни здравословни проблеми, включително метаболитен синдром,
затлъстяване, рак и
депресия.
Как да се предпазим от синята светлина вечер?
Най-ефективният и лесен начин за предпазване от излагане на синя светлина вечер е с помощта на защитни очила. Те блокират изцяло синята светлина и по този начин мозъкът ви не получава сигнал, че трябва да остане буден.
Проучванията показват, че хората, които използват такива очила, произвеждат количество мелатонин, идентично с това, което се произвежда на тъмно.
Изключването на всички светлини 1-2 часа преди лягане също би помогнало. Може да използвате червена или оранжева лампа за четене, които не излъчват синя светлина (свещи също биха свършили работа).
И не забравяйте да получавате достатъчно естествена синя светлина през деня.