Острият гастроентерит е много често състояние, проявяващо се най-често с гадене,
диария, коремна болка. В повечето случаи се причинява от вируси като симптомите продължават от 2 до 8 дни.
Понякога тези симптоми се срещат при хранително отравяне, а понякога причината за тях остава неясна, но във всички случаи стомашно-чревният тракт е, меко казано, разстроен.
Домашни лекове за разстроен стомах
Тогава се нуждаем от
лесни за смилане храни, които са нежни към
стомаха, доставят достатъчно вещества на тялото и не влошават симптомите ни. Кои са тези храни обаче?
Плодове – добри и лоши
Лесни за смилане
храни са бананите и авокадото. Избягвайте плодовите обвивки и повечето берита. Те съдържат фибри и макар фибрите да са здравословни, тялото ви не преработва всички. Така в дебелото черво могат да се образуват газове и подуване, които само влошават оплакванията ви. Сготвените плодове са с по-ниско съдържание на фибри и по-лесни за
храносмилане. Някои плодове, поради високото си съдържание на захар, могат да доведат до образуване на газове – круши, праскови, ябълки, сливи. Ограничавайте ги, дори и сготвени.
Зеленчуци – добри и лоши
Препоръчително е да избягвате газ-образуващите зеленчуци като зеле, брюкселско зеле, броколи, аспержи. Избягвайте още лук и артишок поради съдържанието на фруктоза, която също води до газове. Препоръчват се сготвени зеленчуци без семена като спанак, тиква, моркови, цвекло.
Зърнени храни
Поради високо съдържание на фибри пълнозърнестите храни не са препоръчителни при разстроен стомах. Вместо това заложете на бял ориз, бях хляб, белени бели картофи.
Лесни за смилане протеини
Повечето меса, пилешкото и морските храни не са трудни за смилане, но е препоръчително да ги консумирате печени, на грил или варени, и да избягвате пържените варианти.
Внимавайте с подправките, особено лютите.
Бъдете предпазливи с млечните храни. Дори и да не страдате от лактозна непоносимост, някои хора развиват временно такава. Не се притеснявайте, скоро всичко би трябвало да се върне по старому.