В последните няколко години учените откриха няколко доста неочаквани причини, имащи отношение към настроението ни. Да видим кои са те.
1. Микробиома
Терминът обхваща всички микроорганизми, обитаващи във и върху тялото ви – вируси, бактерии и други микроби. Повечето изследвания обаче се фокусират върху микробиома на червата. Смята се, че той съдържа повече клетки от цялото човешко тяло. За наш късмет повечето от тези микроорганизми са ни в помощ. Те ни помагат да преработваме храната, подкрепят чревните клетки и дори образуват витамини.
Информацията, свързваща микробиома и настроението, продължава да се трупа. Храненето с богата на фибри и ферментирала храна подпомага чревните бактерии. От друга страна захарите може би имат противоположен ефект. Упражненията, сънят и контролът на стреса са важни за настроението, но освен това вероятно имат ефект и върху здравето на чревния микробиом.
2. Имунната система.
Стигнали сме до етап, в който знаем, че имунната система е свързана с всяка една част от здравето ни – всичко от високото кръвно налягане,
диабета, до деменция се свързва с промени в имунните клетки. Изглежда, че проблемите с
настроението също зависят от имунитета.
Имунната система е невероятна, когато е балансирана. Тя ни предпазва от най-отвратителните вируси, бактерии и други болестотворни микроби. Когато обаче е небалансирана, възникват болести. Едни от най-честите причини за смърт и инвалидизиране се дължат на имунна дисфункция – рак,
сърдечни болести, инсулт, инфекциозни болести като пневмония. Един от основните подлежащи процеси е хроничното възпаление, за което се смята, че има голяма роля за възникването на депресия.
В момента се проучват ефектите на лекарства за имунитета върху настроението. Данните са обещаващи, макар и не окончателни.
3. Коремните мазнини.
Не е тайна, че хората по цял свят прогресивно растат около корема. Честотата на затлъстяването се е утроила след 1975. По-високото телесно тегло се свързва с разнообразие от здравословни проблеми.
Лошото Ви настроение се отразява на кучето Ви
Ако трябва да сме точни обаче, най-лоши са коремните мазнини или т.нар. висцерално затлъстяване. Тези мазнини се наричат още „активни“, защото произвеждат хормони и засилват възпалението, което, както казахме, лежи в основата на депресията.