Периодичните спорове в един брак са нещо съвсем нормално, дори се смятат за полезни, тъй като стимулират честността и комуникацията между партньорите. Чрез споровете връзката се развива и човек се превръща в по-добра своя версия.
Но продължителните и нерешени конфликти във връзката по повече от един въпрос могат да се отразят доста зле на здравето ни, според изследователи от университетите в Невада и Мичиган.
Екипът от изследователи проследил 373 хетеросексуални двойки за период от 16 години. Целта им била да изследват продължителните ефекти от честите неразбирателства, засягащи деца, пари, роднини и други въпроси.
Редовните конфликти за продължителен период от време имали негативно влияние върху здравето и на двамата партньори, но мъжете изпитвали по-сериозни здравословни проблеми от жените. От друга страна, предишни проучвания са показали, че мъжете се „възползват“ по-добре от предимствата на добрия брак в сравнение с жените.
Изследователите искали още да разберат дали броя на темите, представля- ващи повод за конфликти, имал отношение към крайния ефект. Докато този брой се отразявал зле върху здравето на съпрузите, съпругите нямали отношение към него.
„Конфликтите могат да бъдат изключително вредни за здравето, ако партньорите са враждебно настроени по време на конфликта или ако спорят по едни и същи въпроси отново и отново.“
Както знаем от други проучвания, щастливият семеен живот прави двамата партньори по-здрави във физически и в ментален аспект.
Ето защо, минаването под олтара само по себе си няма значение за здравето – важно е какво правят двамата партньори един за друг в хода на връзката си, защото то може да им даде крила, но може и да ги съсипе в повече от един смисъл.