Рестартираме лоялната ни програма! Вижте тук!
contacts
afya
Марки
Категории
Продукти Разширено
Лоялен клиент
0

Въпроси и отговори за соевия протеин и ефектите му върху тялото

Въпроси и отговори за соевия протеин и ефектите му върху тялото
Соевият протеин се изолира от обезмаслени соеви зърна, чиято обвивка е отстранена. След това те се преработват в три вида високопротеинови продукти: соев изолат, соев концентрат и соя на прах.

Соевият протеинов изолат, както и предполага името му, е с високо съдържание на протеини (поне 90%) и беден на непротеинови съставки като мазнини и въглехидрати.

В 30 гр. соев протеин на прах се съдържат около: 90 калории, 25 гр. протеини, 1 гр. мазнини, 0 гр. въглехидрати, 0 гр. фибри, 4 мг желязо, 220 мг фосфор, 0,5 мг мед, 0,4 мг манган.

Макар че соята е растителен продукт, богат на протеини, тя също така съдържа някои съставки, за които се твърди, че биха могли да имат нежелани странични ефекти.

Вреден ли е соевият протеин за мъжете?

Според някои теории соевите изофлавони, които са вид фитоестрогени, могат да възпрепятстват образуването на тестостерон и да повишават нивата на естроген. Казано по друг начин – да направят един мъж „по-женствен“. Затова доста мъже избягват соята. Основателни ли са тези твърдения? Макар и соевите протеинови изолати наистина да съдържат известни количества естроген, те са многократно по-слаби от естествения естроген и нямат никакъв ефект върху образуването на тестостерон.

Наблегнете на протеините по време на закуска съветват експертите

Увеличава ли соевият протеин естрогена?

Соевите изофлавони са фитоестрогени – естроген-подобни съставки, които биха могли да помогнат на жени с хормонален дисбаланс или в периода преди менопаузата. Въпреки това проучване върху соевите протеини стига до заключението, че соевите изофлавони нямат достатъчно естрогенова активност при жени. Следователно приемът на соев протеин, съдържащ фитоестрогени, не означава повишени нива на естроген в организма ни.

Соевият или суроватъчният протеин е по-добър?

На теория суроватъчният протеин би трябвало да е по-добър, тъй като съдържа по-голямо количество левцин – аминокиселина, която стимулира мускулния растеж. Проучванията обаче показват, че приемът на суроватъчен протеин не води до по-добри резултат в процента на придобита мускулна маса и сила в сравнение с приема на соев протеин. Така че всичко е въпрос на вкус. Ако нямате проблем с лактозата, изберете суроватъчен протеин. Ако сте веган, пробвайте соевия.

Соята пречи ли на усвояването на хранителни вещества?

В соята се откриват фитати и танини. За първите се смята, че пречат на усвояването на нехемовото желязо, докато вторите пречат на усвояването на хемовото. Това обаче не бива да ви притеснява, ако не консумирате повече от 3-5 порции на ден, няколко пъти в седмицата. Проучванията показват, че ежедневната консумация на 19 гр. соев протеин в продължение на 10 седмици няма значителен ефект върху нивата на желязо и цинк.

Да дадем шанс на растителните протеини

По-голямата част от соята е генно модифицирана. Това трябва ли да ни притеснява?

Чували сте, че соята е ГМО. Причината за това е, че генно модифицираната соя е устойчива на повтарящите се въздействия с хербициди и глифозат, на които бива подложена от производителите. Би трябвало обаче соевите продукти, които се предлагат на пазара, да са безопасни за консумация, тъй като са преминали съответните тестове за безопасност.

Като заключение: добър или лош е соевият протеин?

Соевият протеин може да бъде полезен в процеса на изграждане на мускулна маса, но трябва да се консумира умерено. Във всеки случай не забравяйте да включвате диетата си пълноценен протеин като яйца и месо.

Правилен начин на хранене според кръвната група





Прочети още
Стани част от нашия свят
Абонирай се и открий света на Аfya-pharmacy и неговите специални предложения
debit Възползвайте се от нашата система за онлайн разплащания
като плащате с дебитна или кредитна карта
debit Доставките на поръчките се извършват чрез
куриерските услуги на Спиди АД