Чашата е пълна/празна наполовина.
С тези думи изразяваме начина, по който умеем да гледаме на стресиращите ситуации в живота. Или, казано по друг начин, песимистично или оптимистично настроени сме към света.
Песимистите виждат чашата наполовина празна, докато оптимистите я виждат наполовина пълна. Песимистите вярват в провала, оптимистите вярват в успеха.
Списък с неща, които да НЕ правим, в състояние на СТРЕС
Огромна разлика между песимиста и оптимиста е мисленето във времена на стрес. Когато нещата не вървят, песимистът вини себе си и вижда проблемите като вечни. Ако песимистът бъде зарязан от романтична половинка, той смята, че никога няма да намери човек, който да го харесва, защото вярва, че има нещо „грешно“ в самия него.
Оптимистът от друга страна не губи надежда. При провал той се фокусира върху това как да се справи по-добре следващия път. Той знае, че никога не е напълно победен, защото винаги може да развива уменията си и да се подобрява, докато не постигне целите си. Ако оптимистът бъде зарязан от романтична половинка, той ще страда, но понеже знае добре цената си, той няма да загуби вяра във възможността да срещне нова, дори по-добра половинка.
Песимизмът носи слабост, оптимизмът сила.
Оптимизмът успокоява реакциите на мозъка и държи нивата на
стрес хормона кортизол под контрол. Генерирането на позитивни мисли влияе върху начина, по който се чувстваме и по който се държим в положителен аспект.
Облекчете стреса с това лесно дихателно упражнение
Може би си мислите, че сте вроден песимист и оптимизмът е нещо, което само другите хора умеят. Наистина някои хора по натура са по-оптимистично настроени, но това не значи, че оптимизмът не може да бъде научен.
Как да се научим да бъдем оптимисти?
Замислете се за конкретна ситуация, за която вярвате, че няма да се разреши така, както ви се иска. Какви са причините да гледате на тази ситуация по такъв негативен начин? Определете чувствата и реакциите на тялото си, които изпитвате сега или когато ситуацията ви се струва най-тежка. Задайте си следните въпроси:
- Какъв опит от миналото ми или от други неща/хора създават песимистичната ми нагласа към ситуацията?
- Поради какви други причини вярвам, че нещата няма да случат по начина, по който бих искал?
- Какво трябва да се случи, за да се разрешат нещата по добър за мен начин?
- Какви уникални умения знам, че притежавам, които биха ми помогнали да увелича шансовете си за справяне със ситуацията?
И ето, че вече започвате да мислите по-оптимистично. Промени ли се гледната ви точка върху стресиращата ситуация към по-добро? Ако да, отделете си по минута, за да си зададете същите въпроси всеки път, когато усетите, че сте твърде песимистични или че умът ви казва, че нещата са безнадеждни.
Магнезий - антистрес минералът
Вижте себе си в най-добрата си светлина.
Затворете очи и помислете за живота си в момента. След това отидете напред. Представете си, че всичко се случва по най-добрия възможен начин в предстоящите няколко месеца – в личния живот, в работата, с приятелите и т.н. Какво сте постигнали и какво правите. Визуализирате най-добрия си възможен живот за 6 месеца напред в детайли.
След това направете същото за период от 1 година напред. Преодолели сте проблемите си и сте в прогрес. Вие сте с една година остарели, с една година поумнели и с една година по-близо до достигане на дългосрочните си цели.
Как да разкараме лошото настроение от живота си моментално
След това си представете мечтания живота за 5 години напред. Постигнали сте голям успех. Как изглежда семейството ви и романтичният ви живот? На какви вълнуващи места ви води кариерата ви?
И ето че по още един начин се качвате на вълната на оптимизма. Замислете се: фокусирането върху по-светло бъдеще повдигна ли настроението ви в настоящето? Ако да, продължавайте в същия дух!