Рестартираме лоялната ни програма! Вижте тук!
contacts
afya
Марки
Категории
Продукти Разширено
Лоялен клиент
0

Четири скрити признака на депресия

Четири скрити признака на депресия
Депресията не винаги се проявява с тъга и потиснато настроение, затова внимавайте за скритите признаци.

1. Липса на мнение.
Понякога е съвсем нормално (даже препоръчително) да нямате мнение по някои въпроси, освен ако не желаете да ви наричат „на всяка манджа мерудия“, но ако никога нямате мнение, не е добре.

Името на самото състояние депресия идва от думата „depress”, което значи „потискам“ – потискане на себеизразяването, потушаване на всякаква изява, което не рядко се проявява в потискане на мнението ни. Защо?

Храни, които могат да ни избавят от депресия

Огромна причина за това е страхът от отхвърляне. Може да се страхуваме, че ако изразим гласно мнението си, то няма да бъде одобрено от другите хора в живота ни и някъде вътре в себе си решаваме, че е по-добре просто да държим устата си затворена. Умът намира по-комфортно мълчанието, отколкото риска от потенциално несъгласие.

Каква е цената на това мълчание обаче? Често то води до превръщането ни в човек, който казва: „иска ми се съпругът ми/приятелят ми/колегата ми (и т.н) да ме разбираше...“ Е, няма как който и да било да ви разбере, ако не изразявате мнението си.

2. Казвате „не ми пука“.
Изразът „не ми пука“ е сходен на това да нямате мнение. Понякога наистина и съвсем искрено не ни дреме за нещо, но когато не е така, а казваме „не ми пука“ на себе си или на някой друг, просто лъжем за чувствата си и се опитваме да си създадем извинение, за да се почувстваме по-добре.

„Не ми пука“ значи, че ние самите не сме важни и че това, което желаем, също не е важно. Понякога може да кажем „не ми пука, няма проблем“ с цел да избегнем конфликт, но това създава вътрешен конфликт – разликата е, че просто не го изразяваме.

3. Не знаете какво искате.
Липсата на яснота по отношение на това, което искаме, говори за вътрешната ни  неспособност да изразяваме мислите и чувствата си пред друг човек или пред себе си. 

Пролетна депресия или пролетна умора?

Този вътрешен конфликт започва много рано в детството, още когато са ни учили на приетите от някой друг концепции за „добро“ и „зло“. Уви, някои неща, които искаме в живота, противоречат на „доброто“, на което са ни учили и затова избутваме тези желания някъде навътре и забравяме за тях. Така си мислим, че не знаем какво искаме, когато знаем, но малките копнежи на сърцето са скрити под толкова много пластове самоосъждане, че дори не можем да ги чуем – а какво остава да ги изразим.

4. Нямате цел.
Чувството, че нямате никаква цел е друг прикрит признак на депресия. Без ясно изразени мнение, емоции и желания, започваме да вярваме, че не знаем какъв е смисълът от нас в този свят. Всичко изглежда безсмислено, объркано, но истината е, че не е така – просто е потиснато дълбоко от депресията и не можем да го видим или почувстваме.

Ако знаете, че има смисъл от вашето съществуване, но можете да го определите ясно, вероятно не се изразявате изцяло. Ако продължите така, може да навлезете в по-дълбока депресия.

Приемът на орални контрацептиви увеличава риска от развитие на депресия

Комуникацията е в основата на това да живеем живота си с пълния му капацитет. Отворената комуникация с другите е важна, но не по-важна е комуникацията с вътрешното ни Аз. Когато не изразяваме напълно мислите, емоциите и желанията си, ние сме депресирани.





Прочети още
Стани част от нашия свят
Абонирай се и открий света на Аfya-pharmacy и неговите специални предложения
debit Възползвайте се от нашата система за онлайн разплащания
като плащате с дебитна или кредитна карта
debit Доставките на поръчките се извършват чрез
куриерските услуги на Спиди АД