Искате да вкарате повече растителни протеини в диетата си, но стомахът ви се бунтува? Прочетете тук как да преодолеете това.
Когато решите да вкарате повече
растителни протеини в диетата си, е възможно храносмилането ви да бъде подложено на предизвикателство. Това е така, защото за разлика от животинските протеини, които лесно се приемат от телата ни, то растителните протеини са по-трудни за смилане и усвояване.
Защо някои растителни протеини затрудняват червата?
Соята – като тофу (соево сирене) – може да бъде трудна за смилане и да доведе до газове, подуване и дискомфорт у някои хора. Някои възприемат по-добре ферментирали соеви продукти, темпе например. Ще откриете още соеви протеинови изолати във „фалшивите“ месни продукти, като и в добавки и емулгатори. Не че има нещо толкова грешно в тези продукти – просто някои тела на реагират добре на тях. От друга страна „фалшивите“ месни продукти съдържат доста сол, която може да бъде и истинската причина за подуването и стреса върху храносмилателната система.
Бобовите храни, които също са богати на
растителен протеин, са с високо съдържание на фибри. По принцип фибрите са хубаво нещо, знаем, но приемът на голямо количество от тях наведнъж може да разстрои стомаха при хора, които не са свикнали да ги ядат.
Ето защо ако сте решили да увеличите растителните си
протеини, има някои по-меки храни, с които бихте могли да започнете преди да стигнете до „тежката категория“:
Спирулината, която представлява синьо-зелено водорасло под формата на прах или добавка, е чудесен растителен протеин. Само в една супена лъжица се съдържат 4 грама протеини, антиоксиданти, желязо, мед, витамин Б2. Повечето хора я използват в смутита, но може да се слага и върху супи и салати.
Боб Мунг, който е част от бобовото семейство, също е много добър източник на растителен протеин, както и на калий и магнезий.
Същото важи и за
нахута (ако внимавате с фибрите). Половин чаша сготвен нахут осигурява 7 грама протеини и 5 грама фибри.
Само в две лъжици
масло от ядки има около 7 грама протеин. Ако имате сериозни храносмилателни проблеми, ще видите, че маслото от ядки се приема доста по-добре в сравнение с целите ядки. Внимавайте обаче с добавките и солта в маслата.
Темпе е ферментирал соев продукт, който е по-мек към червата. В него се съдържат доста полезни вещества като манган, рибофлавин, желязо, фосфор.