Посещението на ветеринаря за профилактичен преглед може да е доста плашещо за животинчето ви, нали?
До степен, че дори да го отлагате, докато не стане напълно задължително. Но както при хората, така и при животните ранното хващане на определени проблеми значи ранно лечение и не рядко по-добра прогноза и резултати.
И кучетата имат чувства: невролог използва ЯМР, за да го докаже
При запитване на стопани какво правят, за да „облекчат“ редовното посещение при ветеринаря, ето какви съвети били дадени:
Ако ви се налага да използвате клетка за пренасяне, опитайте се да приучите домашния си любимец да стои в нея дълго преди посещението при ветеринаря.
Той трябва да се чувства комфортно и в безопасност, когато бива пренасян в клетка, така че я изваждайте вкъщи от време на време и го стимулирайте да влиза в нея като поставяте вътре одеялото или играчките му.
Специална играчка или одеяло е редно да ви съпътстват и по пътя към ветеринаря с цел облекчаване на
безпокойството.
Лошото ви настроение се отразява на кучето
Ако животното по принцип не се вози в кола и се налага единствено да го прави, когато отива на ветеринар, опитайте се да промените тази кофти асоциация. Возете го и по други маршрути, за да не бъде неспокойно и уплашено всеки път, когато се качи в колата.
Добре е да избягвате даването на храна и вода час пред това, за да не му става лошо.
Докато сте в чакалнята, винаги дръжте животното на повод или в клетката, обръщайте му, внимание, говорете му бавно и не забравяйте, че вие сте господарят.
Ветеринарите са свикнали с нервни и уплашени животни, но нищо не може да успокои домашния ви любимец повече от това да чува гласа ви и да ви вижда, така че дори и в стаята за прегледи, вие имате силата да му влияете.
Възнаградете доброто поведение с малки здравословни наградки и не забравяйте редовните похвали.