Когато пилотът обяви, че е възможна турбуленция, някои хора наистина се стресират повече от необходимото. Внезапните движения на самолета понякога предизвикват отделяне на
стрес-хормона, който кара мозъка да си мисли, че се намираме в опасност и може да доведе до
паника.
Списък с неща, които да НЕ правим, в състояние на СТРЕС
Турбуленцията обикновено настъпва поради буря, въздушни течения от двигателя или топлина от слънцето. Уви, авиолиниите не винаги могат да предскажат кога ще се случи. Наличната технология само помага в определяне на условията, които могат да доведат до турбуленция.
Повечето от дължащи се на турбуленция травми са по собствена непредпазливост, като неспазване на предупреждението за закопчаване на колана. Броят на пътниците, ранени по време на тулбуленция, е сравнително нисък за последните години – около 50 случая между 2015 и 2017 година – и всички те не са изпълнили заръките за закопчаване на предпазния колан по време на полета.
За някои хора обаче турбуленцията създава паника не заради евентуален риск от нараняване ами поради страх от падане на самолета. Това не е никак странно, разбира се. Амигдалата в мозъка реагира на неочаквано движение надолу с отделяне на стрес-хормон, което както вече споменахме, създава чувство за опасност, съпроводено с
учестен пулс, затруднено
дишане,
изпотяване и напрежение.
Докосването на любим човек е лечебно - намалява стреса и болката
Няколко съвета как да останем спокойни по време на турбуленция:
Автоматична даун-регулация на безпокойството
Представете си някой близък за вас човек – как реагира, говори и ви докосва. Представете си три бутона, свързани към този човек. Когато натиснете първия бутон, получавате образа на този човек. Вторият бутон кара човека да се усмихне и да ви говори по специален за вас начин. Третият бутон кара този човек да ви докосне или да ви прегърне. Практикувайте това упражнение няколко дни предварително, за да можете да го приложите успешно по време на полета.
Замислете се какво държи самолета във въздуха
Когато настъпи турбуленция и започнете да си мислите, че самолетът ще падне, помислете какво го държи във въздуха. Запознаването с начина на работа на самолета ще ви помогне да разберете ситуацията и да останете спокойни по време на внезапни въздушни движения.
Не забравяйте, че само се усеща сякаш самолетът пада надолу
Турбуленцията в самолета е подобна на кола, която се движи по неравен път и „подскача“ нагоре-надолу. Стойте със закопчан колан. Колкото повече се движите из самолета, толкова по-голям е рискът да се нараните.