Ефектите от замърсяването на въздуха се свързват с редица здравословни проблеми като
дихателни заболявания, мозъчен инсулт и рак.
Ново проучване иска да добави и увреждане на
костите към списъка с влияния на лошия въздух върху тялото.
6 фактора от околната среда, които тайно увреждат кожата ни
Ново проучване показва връзката между продължителното излагане на замърсен въздух и лошото костно здраве. Учените анализирали над 3700 души от 28 села в южна Индия. Участниците били помолени да отговорят на въпроси, свързани с това на какво готвят (газ, ток, дърва и др.) За да се оцени излагането на външно замърсяване учените използвали локално-създаден модел, който измерва фините прахови частици и черен въглерод.
Чрез радиографии учените оценили костното здраве на участниците – костната плътност и костната маса в лумбалната част на гръбначния стълб и лявата тазобедрена става.
Резултатите показват, че хората, изложени на външно замърсяване на въздуха или високи нива на фини прахови частици имат по-малка костна плътност. Обаче използващите биомаса за готвене не показали промени в костите.
„Проучването допринася към все още ограничената литература върху връзката между замърсяването на въздуха и костното здраве.
Инхалацията на замърсяващи частици може да доведе до костна загуба по механизмите на оксидативния стрес и възпалението,“ според учените.
Някои от участниците имали средно излагане на замърсяване далеч над максимално позволените нива съгласно СЗО.
Според изследователите хората в страните с нисък и с висок доход е възможно да са изложени на едни и същи ефекти от замърсяването на въздуха върху костите.
Освен това както дълготрайното, така и краткотрайното излагане на лош въздух поставя хората в риск от
сърдечно-съдови проблеми и преждевременна смърт.