Рестартираме лоялната ни програма! Вижте тук!
contacts
afya
Марки
Категории
Продукти Разширено
Лоялен клиент
0

Ролите в брака определят качеството на секса между партньорите

Ролите в брака определят качеството на секса между партньорите
Очакванията към половете значително се промениха (и размениха) през последните десетилетия – до такава степен, че вече много хора са несъгласни с мнението, че мъжете трябва да издържат семейството, докато жените стоят вкъщи и се грижат за дома и децата. Това дава някои интересни поводи за размисъл. Например, тези „разменени“ роли водят ли до промяна в половия живот между партньорите? В качеството на връзките? Според някои именно традиционните роли на партньорите в една връзка лежат в основата на сексуалната възбуда, необходима за сексуален акт по взаимно съгласие. Обаче последните проучвания показват точно обратното.

Колко точно секс правите с партньора си вероятно не зависи от това дали вярвате, или не в равенството между половете. Скорошно проучване, публикувано в „Списание за брак и семейство“ (the Journal of Marriage and Family), установява, че традиционно насочените двойки (тоест вярващите в разделените роли на мъжа и жената) правят еднакво често секс, колкото двойките с равнопоставяне на половете (и двамата партньори трябва да си поделят отговорностите). Но се оказва, че има разлика в качеството на секса.

Ролите в брака определят качеството на секса между партньорите

За традиционните двойки сексът е инициирано от мъжа начинание. Той решава кога, къде, колко, как. „Мъжествените“ мъже се очаква да са с висок сексуален нагон и плодовитост. В традиционните връзки мъжът трябва да покани жената на среща, да планира срещи, да предлага брак, да инициира интимност. Това е така, защото се предполага, че жените нямат интерес към секса. Замислете се – чест образ на съвременната двойка е мъжът, който винаги иска секс и жената, която винаги я боли глава. Разбира се, това е заблуда, че жените нямат секс нагон. Излиза, че жените трябва да са секси без да бъдат сексуални.

Те трябва да бъдат обект на сексуално желание, но да нямат собствено желание.

Интересното е, че в действителност изследванията показват, че в двойките, които се придържат към традиционните вярвания относно половете, мъжете изпитват високи нива на сексуална самоефективност, докато жените имат ниски нива на самоефективност – способността за достигане на физическо и психологическо удоволствие при сексуално изживяване.

Традиционните вярвания дават на мъжете сексуалната самоефективност да преследват собствените си сексуални желания, което води до чест секс с партньора, но този партньор може често да е „възпрепятстван“ в удовлетворяване на сексуалните си потребности.

6 неща, които определят дали сме сексуално здрави

Сега да погледнем секса между равнопоставени партньори. Докато в основата на секса между традиционните двойки лежи мъжката сила, то равнопоставените партньори достигат до секс посредством комуникация помежду си. Тази комуникация включва не само обсъждане на това как е преминал денят им или пък какво ще се готви за вечеря, но и на сексуалните им желания. Това води до повишена сексуална самоефективност и в двамата партньори и еднаква честота на иницииране на секс и от двата пола, което пък води до по-чести сексуални актове като цяло.

Какво значи всичко това? Дори и честотата на секса да е еднаква при двата вида двойки, то качеството му е значително по-високо при равнопоставените партньори, а качеството на секса (не честотата) от своя страна е ключово за една романтична връзка според експертите. В съвременния свят, в който сексът е вторият най-важен аспект от една връзка след вярността, споделянето е забавно, поддържа двойките щастливи и най-важното – заедно.




Прочети още
Стани част от нашия свят
Абонирай се и открий света на Аfya-pharmacy и неговите специални предложения
debit Възползвайте се от нашата система за онлайн разплащания
като плащате с дебитна или кредитна карта
debit Доставките на поръчките се извършват чрез
куриерските услуги на Спиди АД