Последната зелена напитка под светлината на прожекторите е хлорофилната вода. Манди Мур наскоро сподели, че си сипва зелена вода за добро чревно здраве, а пък Рийз Уидърспуун добавя хлорофил към напитките си за борба с възпалените черни точки.
Какво обаче е хлорофилът?
Ако ви се струва познато, не грешите. Това е молекула, за която сте учили в часовете по биология и която дава зеления цвят на растенията. Основната й задача е да превръща слънчевата светлина в енергия при процеса фотосинтеза.
Вероятно се досещате, че зелените храни – спанак, броколи, спирулина и т.н. са богати на хлорофил.
Но какво толкова прави той?
Според феновете му няма нищо невъзможно за хлорофила! Науката е малко по-конкретна:
1. Хлорофилът притежава антимикробни свойства:
Проучванията показват, че хлорофилът има някои антимикробни свойства, поради което от дълго време се използва за лечение на рани. Повечето изследвания се фокусират върху кожното му приложение обаче, а не под формата на сок.
2. Поддържа здравето на кожата.
Локалното нанасяне на хлорофил подобрява леко до средно тежко акне и намалява появата на пори. Друго малко проучване твърди, че гелът от хлорофил може да повлияе белезите на стареене и
слънчево излагане. Тук отново ефектите са свързани с локално приложение, а не с пиене на сок.
Защитете кожата си от слънцето
3. Възможно е да помага за редуциране на теглото.
Данните са от твърде малко проучване, едва сред 20 жени, което показало, че приемът на добавки с хлорофил намалява чувството за глад.
4. Противоракови свойства.
Някои изследвания показват, че хлорофилът би могъл да предотврати възникване на рак при животни и да намали честотата на рак на
черния дроб в популация с повишен риск.
Отслабването е най-добрата профилактика на рака.
Има ли вреди от пиенето на вода от хлорофил?
Не. Макар все още да не е напълно доказано, че хлорофилната вода е някакво чудо невиждано, то със сигурност няма да ви навреди, ако я пробвате (освен да поозелени изпражненията ви).