Стресът ни дебне зад всеки ъгъл – вкъщи, на работа, в трафика, в сметките и къде ли още не. Уви, някои от нас успяват (или не успяват) да се справят с него, развивайки вредни навици като
тютюнопушене,
пиене на прекомерни количества алкохол, прекаляване с нездравословни храни или пазаруване на вещи, които дори не са им необходими.
Истината е, че не е необходимо да се отдавате на нито едно от горепосочените, за да облекчите
стреса, защото единственото, от което понякога имаме нужда, е просто да ДИШАМЕ.
Не случайно често чувате или четете за различни техники за медитация и десетките хора, които се занимават с тях. Защото те наистина работят.
Дълбокото дишане винаги действа успокояващо, защото ви позволява да се
концентрирате и да помислите.
Ето как да дишате, за да се справите със стреса:
1. Започнете като се настаните в удобна за вас поза. Поставете длан на корем и поемете бавно и дълбоко дъх като се стараете да дишате коремно.
2. Усетете как въздухът изпълва първо корема ви, оттам преминава към гърдите, докато ви изпълва напълно.
3. Веднъж щом сте вдишали максимално, издишайте първо през горната част на гърдите и надолу през корема.
4. Повторете 10 пъти или колкото пъти ви е комфортно.
Не забравяйте, че правилното дишане е през устата като вдишването и издишването са с еднаква продължителност.