Макар че до скоро се наслаждавахме на приятни положителни температури, синоптиците прогнозират чувствително застудяване през следващите няколко дни. Резките промени от топло към студено време причиняват дискомфорт при много от хората, особено при по-чувствителните, хипертониците и при тези, с хронични заболявания.
Студова алергия
За да се адаптира към климатичните промени, тялото ни се нуждае от 7 до 10 дни. Често, обаче, в рамките на няколко дни се редуват по-топли и студени дни.
Студът оказва влияние на кръвоносната система и води до повишаване на артериалното налягане. Затова често хипертониците усещат колебания в
кръвното налягане, което може да причини по-сериозни усложнения.
Когато се аклиматизираме към студа, до крайниците ни достига по-топла кръв, което ни помага да сме по-издържливи на
ниски температури. Ето какво можете да направите, за да намалите неприятните усещания и да помогнете на тялото да се приспособи към студеното време:
Когато станете сутрин, изпийте чаша топла до гореща вода, преди кафето. Пиенето на топла вода на гладно помага на организма да се събуди и да активизира функциите си. Ако желаете, можете да изцедите лимон в топлата вода за по-добро алкализиране на тялото, а също и да добавите чаена лъжица мед за повече енергия през деня.
Можете да помогнете на тялото самостоятелно да акумулира топлина, за да преодолее усещането за студ, чрез физическа активност.
Правете упражнения, тренирайте или се разхождайте. Когато сте активни, вие ще регулирате по естествен начин метаболизма,
кръвната захар и кръвното налягане, ще увеличите чистата си телесна маса, както и успешно ще се избавите от
нежеланите килограми.
В студените зимни дни
пийте повече топли напитки, за предпочитане билков чай – така ще се затоплите отвътре, ще подобрите
храносмилането си, а също така ще помогнете на тялото си да остане хидратирано и да изхвърли натрупаните токсини.
Хранете се здравословно като е желателно в менюто ви да преобладават сезонни храни, както и такива, които се отглеждат в региона, в който живеете. Така няма да претоварите храносмилателната си система с неподходящи и непознати продукти, а типичните за януари зеленчуци като ряпа, алабаш, пащърнак, цвекло, ще допринесат за добрата перисталтика.
Нормално е
през зимните месеци да ви се хапват повече храни с високо съдържание на мазнини и протеини. По този начин тялото си набавя допълнителни калории, за да се справи по-добре със студа навън. Но все пак е важно да не преяждате, особено вечер, когато храната ви трябва да е по-лека. В противен случай е възможно по-късно през нощта да се появят стомашен дискомфорт, усещане за тежест и
подуване на корема, както и
безсъние.
Обличайте се подходящо, за да не настинете. Не е проблем да сте по-леко облечени, ако ще излезете навън за кратко. Но ако престоя ви на студа ще е по-дълъг, уверете се, че носите топли дрехи. Не е задължително те да са прекалено дебели, за да топлят. Дори ако сте облечени с тънка плетена блуза от естествени материали, ще се чувствате удобно и ще ви е достатъчно топло. Не забравяйте да се погрижите и краката ви да са топли, за да не се простудите.
Мъже, знаете ли как да се бръснете през зимата
Все пак
ако усетите, че сте намръзнали, когато се приберете вкъщи, разтворете шепа морска сол в голям съд с гореща вода и потопете стъпалата си. Дръжте ги до тогава, до когато ви е комфортно. Това ще помогне на тялото ви да се затопли и да се отпусне, както и ще подобри качеството на съня ви.