Лечението на безпокойството на вашето дете често е първата стъпка към осигуряване на по-добрия му нощен сън.
Стресът при децата понякога остава незабелязан от родителите, но според статистиката едно от пет деца на възраст 8-17 години признава, че изпитва силно безпокойство.
Хроничният стрес води до редица проблеми, както психически, така и физически, и чест страничен ефект е безсънието. Децата може да имат затруднения при заспиване, да се будят често, да сънуват кошмари, да молят родителите си да спят в едно легло с тях, всячески да избягват лягането.
Трябва да се отбележи, че не само, че безпокойството води до лош сън, но и обратното е вярно. Лошият сън води до покачване на хормона на стреса – кортизола.
За щастие и безпокойството, и безсънието могат да бъдат повлияни. Родителите играят изключително важна роля в справянето със стреса на техните деца. Те трябва да покажат на децата, че винаги са насреща, когато е налице някакъв проблем или пък се чувстват неспокойни.
Освен това родители трябва да следят за признаци на безпокойство у децата. Такива могат да бъдат:
- често
главоболие
- понижен апетит
- подмокряне в леглото
-
разстроен стомах или коремна болка
- агресия или упоритост
- невъздържаност на емоциите
- нежелание за участие в семейни или училищни събития
Семейните ангажименти – рутинните вечери или вечерите с игри, помагат за облекчаване на безпокойството у деца. По подобен начин действа, когато прекарвате време в приятни, спокойни занимания с вашето дете.
Родителите не трябва да се колебаят да потърсят помощ от педиатър или терапевт, ако усещат, че не могат да се справят сами със симптомите на безпокойство или безсъние у децата.