През лятото редица болести се обострят като например гастритът и язвата. Психиката ни също реагира. Хората са по-нервни, стресът нараства. Всички тези болести имат отношение към сърдечно-съдовата система и могат да са причина за високо кръвно налягане и инфаркт. Така че сезонът на лятото е критичен. В горещините хората които не пият достатъчно вода се обезводняват и съществува по- висока вероятност от тромби в различни участъци на сърдечно-съдовата система.Основните сърдечно-съдови проблеми през лятото включват:
Ритъмни нарушения на сърдечната дейност.
Напоследък в научните списания често се споменава за т. нар. HoLLiday Heart Syndrom - следпразничен сърдечен синдром. Независимо какво количество алкохол се употребява, много често след празници, отпуски и почивни дни се наблюдават ритъмни нарушения на сърдечната дейност. Те се изразяват в пристъпи или на ускорена сърдечна дейност или на аритмична сърдечна дейност, които са известни още като предсърдно мъждене. Особеното е, че предсърдното мъждене не зависи от количеството на консумирания алкохол. Понякога, дори от малки количества алкохол през лятото се получават тежки пристъпи от нарушен сърдечен ритъм.
Друго характерно през лятото е честата употреба на студени и газирани напитки.
Преминавайки през хранопровода, те дразнят т.нар. синусов възел и също са причина за по-чести пристъпи от сърдечна тахикардия и нарушение на сърдечния ритъм.
Друг проблем през лятото е естествено високата температура на въздуха.
Тогава, когато продължително време се налага оставането на слънце и излагане на горещините, е възможно отново да има ритъмни нарушения. Нарушава се и стойността на кръвното налягане. Започва т. нар. флуктуиращо кръвно налягане. В случай, че вече е такова, кръвното налягане започва да спада, да става по-ниско и тогава се стига до по-системни, контролни посещения при кардиолог. При хипертоници има случаи на много ниски стойности на кръвното налягане и съответните оплаквания.
През лятото от значение е и начинът на обличане.
При висока температура на въздуха през деня и сравнително по-ниска температура сутринта е редно да се съобразява начина на обличане, за да не се стига до случаи на прегряване. При прегряването може да се стигне до слънчев удар. Характерни симптоми на слънчевия удар са силно главоболие, най-често пулсиращо главоболие с чувство за гадене, повръщане, виене на свят, значителна отпадналост, а понякога и изгубване на съзнание.
Особено внимание на предпазването от сърдечно-съдови проблеми през лятото трябва да обърнат болните с хронични заболявания.
Особено рискова група са хипертониците. Те не трябва да остават продължително на слънце през деня, когато е най-горещо.
Продължителното гледане на телевизия, повече от 2 часа, особено при по-възрастните, влияе зле върху състоянието на сърдечносъдовата система.
Превъзбужда се централната нервна система на организма. В резултат на това се заспива трудно или сънят е неспокоен, накъсан от чести събуждания и естествено, на следващия ден, се чувства отпадналост.
С промяната на времето повечето хора срещат проблеми със съня.
Някои по цяла нощ се въртят в леглото, други спят повече от обикновено. Американски изследователи обаче предупреждават, че липсата на достатъчно сън или прекаляването с него водят до сериозни проблеми със сърцето. Резултатите от мащабно проучване показват, че хората, които страдат от безсъние, както и тези, които спят повече, са изложени на огромен риск от инфаркт, инсулт и сърдечна недостатъчност.
Учените са категорични - 7-8 часа са магическите числа, когато говорим за сън. В тестовете участвали 3019 пациенти на възраст над 45 години. Те трябвало да попълнят дълъг въпросник за начина си на живот, на хранене и здравословното си състояние. Оказало се, че хората, които страдат от безсъние са изложени на 2 пъти по-голям риск от инфаркт или инсулт. Опасността от сърдечни проблеми е с 1.6 пъти по-голяма пък при тези, които обичат да мързелуват в леглото и прекарват в сладки сънища 9-10 часа на денонощие.
Сънят влияе на здравето на сърцето. Ето защо хората трябва да обръщат повече внимание на това. Безсънието често води до хиперактивност на нервната система, нарушен глюкозен толеранс, диабет, високо кръвно налягане и други подобни проблеми, които увреждат сърцето.
Сънливците пък често се оплакват от болки в гърдите. Те често имат висок холестерол, оплакват се от силна умора и се борят със затлъстяване и диабет. Регулирането на съня ще ни помогне да предотвратим някои смъртоносни проблеми като инфаркт или инсулт.
При безсъние не трябва да се смята, че това се дължи на възрастта, стреса или лошото храносмилане.
От изключително значение за предпазване от сърдечно-съдови инциденти през топлите месеци е т. нар. първична профилактика. В зависимост от възрастта и общото здравословно състояние на даден индивид се налагат и съответни грижи за здравето му през лятото.
По-възрастните индивиди, с изразена сърдечна недостатъчност, трябва по-системно да се наблюдават от личния лекар, а ако трябва и от кардиолог. По-младите хора се налага да се съобразяват с начина на обличане, на хранене и ритъма на натоварване и почивка.
Пациенти, които са с високи стойности на кръвното налягане, през летния период не трябва в никакъв случай да забравят своите медикаменти, отивайки на почивка, излет и т.н. Хората, които поначало са с кардиологични проблеми, в никакъв случай не трябва да си позволяват промяна в ритъма на започнатия курс на лечение.
*Материалът е взет от списание Софарма клуб.